Asset Publisher Asset Publisher

Obiekty edukacyjne

Lasy Nadleśnictwa Skwierzyna to doskonałe miejsce dla osób lubiących aktywny wypoczynek na łonie natury, jak i tych, chcących odpocząć w ciszy pośród drzew. Dodatkowo lokalne fragmenty Puszczy Noteckiej i Borów Lubuskich to istne królestwo grzybów i borówek, skupiające w sezonie liczne grupy amatorów zbioru tych płodów runa leśnego. Dla naszych gości przygotowaliśmy liczne miejsca postoju, zlokalizowane przede wszystkim wzdłuż najważniejszych szlaków komunikacyjnych, oraz miejsca odpoczynku, miejsce biwakowania niedaleko malowniczej Obry, ścieżki edukacyjne oraz szlaki turystyki rowerowej, konnej i pieszej. Stwarzają one doskonałe warunki dla prowadzenia ciekawej edukacji ekologicznej, czy rekreacji leśnej.

Sala edukacji ekologicznej

Salę edukacyjną urządzono w siedzibie Nadleśnictwa. Zgromadzono tutaj liczne eksponaty zwierząt, w tym ptaków i owadów. Do celów edukacyjnych wykorzystywana jest bogato zaopatrzona biblioteczka oraz liczna w tytuły półka z filmami i słuchowiskami. Podstawowy przekaz prowadzony jest w oparciu o sprzęt audiowizualny, tablice edukacyjne, plansze i gadżety. W przypadku starszych grup wiekowych oraz większej liczby odwiedzających, udostępniana jest dodatkowo sala konferencyjna Nadleśnictwa, wyposażona w niezbędny sprzęt.

Sala edukacji leśnej w budynku Nadleśnictwa Skwierzyna (fot. M. Hałuszczak)

Leśna ścieżka dydaktyczna „Szlakiem bobrów"

Ze względu na swoją długość, wynoszącą 14,1 km, ścieżka dydaktyczna ma charakter trasy rowerowej. Poprowadzono ją przez lasy w pobliżu Skwierzyny i wzdłuż brzegów Obry. Na ścieżce zamieszczono liczne tablice edukacyjne, których głównym tematem jest bóbr europejski, największy gryzoń Eurazji, pospolicie występujący w okolicy. Na trasie można natknąć się na ślady ich obecności, a przy odrobinie szczęścia, zobaczyć je na żywo. Na trasie przygotowano także miejsca odpoczynku, gdzie istnieje dodatkowo możliwość rozpalenia ogniska.

Leśna ścieżka dydaktyczna „Szlakiem bobrów" (fot. M. Hałuszczak)

Lisia Polana

Nad brzegiem Obry, niedaleko Starego Dworku, znajduje się duża polana, na którą można dostać się na pieszo i ze szlaku wodnego. Wzniesiono tutaj dużą wiatę, wyposażoną w wygodne stoły, przygotowano miejsce do rozpalenia ogniska, zadbano o zaplecze dla kajakarzy, budując wygodne zejście na brzeg rzeki. Na ścieżce prowadzącej od drogi dojazdowej postawiono kilkanaście tablic edukacyjnych o tematyce przyrodniczo-leśnej i ekologicznej. Jest to miejsce idealne do aktywnego wypoczynku oraz spotkań integracyjnych.

Lisia Polana (fot. F. Dzienis)

Ścieżka edukacyjna przy miejscowości Glinik

Ścieżkę przygotowano w dwóch wariantach, w zależności od potrzeb i możliwości odwiedzających nas gości. Mała pętla o długości około 2,1 km, z orientacyjnym czasem przejścia 1-1,5 h, oraz duża pętla o długości około 3,8 km, z orientacyjnym czasem przejścia 2,5-3 h. Trasa wiedzie przez fragment urozmaiconych lasów leśnictwa Glinik, gdzie odwiedzający mogą zobaczyć m.in.: sosnę zwyczajną, daglezję zieloną, okazałe dęby szypułkowe (pomniki przyrody), buka pospolitego i brzozę brodawkowatą. Na trasie zamieszczono tablice edukacyjne o treściach ekologicznych i przyrodniczych. Istnieje też możliwość zakończenia leśnej wycieczki na plaży nad jeziorem Glinik, gdzie dodatkowo przygotowano miejsce do rozpalenia ogniska.

Leśna ścieżka dydaktyczna (fot. M. Hałuszczak)