Asset Publisher Asset Publisher

OBYWATELU! BĄDŹ ŚWIADOM ZAGROŻENIA!

ZAUWAŻYŁEŚ POŻAR… CO DALEJ?

Pożar jest jednym z największych zagrożeń dla lasu. Często powodzenie akcji gaśniczej zależy od szybkiego i precyzyjnego zlokalizowania źródła ognia. O działaniach LP na rzecz ochrony przeciwpożarowej pisaliśmy miesiąc temu. Tym razem chcemy zwrócić uwagę, jak Ty możesz pomóc leśnikom w walce z ogniem.

Staramy się, aby każde miejsce postoju pojazdów oraz obiekty turystyczno-rekreacyjne Nadleśnictwa były zaopatrzone w tablice informacyjne. Na nich można znaleźć wiele ciekawych i przydatnych informacji. Z punktu widzenia zagrożenia, najistotniejszy jest pasek z danymi teleadresowymi. Dzwoniąc na podane numery, połączysz się bezpośrednio z pracownikami Nadleśnictwa. Oczywiście bardzo dobrym rozwiązaniem będzie też dokonanie zgłoszenia za pośrednictwem numeru alarmowego 112.

O zagrożeniu pożarowym bądź wprowadzeniu okresowego zakazu wstępu do lasu informujemy za pośrednictwem, m. in.: plakatów, informacji w prasie, radiu i telewizji, przez stronę internetową Nadleśnictwa. Wiadomość można uzyskać także z pierwszej ręki, od Leśniczego czy w biurze Nadleśnictwa. Radzimy stosować się do poleceń Służby Leśnej i innych służb, wspierających nas w tych działaniach, np. Straży Pożarnej.

Nowocześniejszą metodą ostrzegania o zagrożeniu pożarowym są dedykowane strony internetowe. Aktualnie na potrzeby Lasów Państwowych działają dwie: informujące o aktualnym stopniu zagrożenia pożarowego lasu oraz ewentualnym wprowadzeniu zakazu wstępu do lasu . Użytkownicy urządzeń mobilnych z zainstalowaną aplikacją mBDL mogą zgłosić pożar swoim smartfonem. Na początku przyszłego roku z takiej funkcjonalności będą mogli skorzystać użytkownicy aplikacji Puszcza Notecka

Bądź świadomym gościem leśnych ostępów i informuj o zagrożeniu! Ważne, aby wiadomość trafiła w porę do odpowiednich służb, umożliwiając  im podjęcie adekwatnych działań.

Tekst: Maciej Hałuszczak