Lista aktualności Lista aktualności

Dzień pracy leśniczego

CZYLI LEŚNICTWO POZNANE OD PODSZEWKI.

„Dzień pracy leśniczego” to nagroda przekazana przez nasze nadleśnictwo na licytację podczas XXVI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Skwierzynie. Tym razem gościliśmy Agnieszkę Zdrowowicz z córką Izabelą, mieszkanki Bagniewa, a towarzyszyli im dziadkowie: Ewa Zdrowowicz-Kulik i Mieczysław Kulik. Gospodarzem tego dnia był Adam Ciesielski, leśniczy Leśnictwa Dzików.

        „Dzień pracy leśniczego” rozpoczął się 22.02.2018 r. od wizyty w kancelarii leśnictwa Pana Adama. Po krótkiej prezentacji pracy leśniczego za biurkiem, wszyscy przejechali do lasu, gdzie czekała moc atrakcji. Uczestniczki zapoznały się z metodami ochrony przyrody na przykładzie pomników przyrody i użytków ekologicznych. Przekonały się też o działalności bobrów na terenie leśnictwa oraz o sposobach ochrony drzew przed nimi. Tego dnia nasi goście mieli możliwość uczestniczyć przy odbiorze drewna, czyli wykonywaniu pomiarów, znakowaniu i pracy z prawą ręką leśniczego – rejestratorem. Po drodze natrafiono na lizawki, przy których omówiono podstawy gospodarki łowieckiej. Niesamowitą ciekawostką i atrakcją była wspólna praca z mapą leśną. Przy kolejnych atrakcjach najpierw należało zorientować się w terenie, wykorzystując do tego celu słupki oddziałowe oraz zaznaczyć swoje położenie na mapie. Miłym akcentem na zakończenie części terenowej „Dnia pracy leśniczego” było ognisko połączone ze smażeniem kiełbasek.

Następnie cała rodzina przyjechała do siedziby Nadleśnictwa Skwierzyna, gdzie wyświetlono film promocyjny, ukazujący działalność skwierzyńskich leśników. Wspomniano też o aplikacji mobilnej „Puszcza Notecka”, jako doskonałym narzędziu do zaplanowania wypoczynku na terenach leśnych. Na koniec przedstawiono ogólnie schemat organizacyjny Lasów Państwowych i Nadleśnictwa oraz omówiono pokrótce działalność poszczególnych stanowisk.

Babcia przyznała, że licytowała voucher do skutku. Bardzo jej zależało, aby jej wnuczka poznała przyrodę i regionalne lasy, ponieważ sama jest Dianą, czyli kobietą-myśliwym. Wszyscy zgodnie przyznali, że jest to bardzo dobra inicjatywa, która pozwala na poznanie i zrozumienie zawodu leśnika od praktycznej strony.

 

 

Tekst: Maciej Hałuszczak

Fot.: Ewa Zdrowowicz-Kulik